سفال میناکاری

3952 شمار بازدید :

 هنر مینا کاری‌ را می توان یکی از اختراعات خلاقانه‌ بشر دانست زیرا این‌ هنر شامل‌ فعل و‌انفعال های پیچیده ای است که‌ به هم ربط‌ داده‌ می شوند. هنر میناکاری از جمله هنرهای تزیینی دوران پیشین است که در دوران صفویه و قاجار رونقی بسیار یافت و شوربختانه امروزه روش های ساخت آن که باعث تمایزش از مینای دیگر ملل می شد، از میان رفته است. اما هنرمندان شهرلالجین که پایتخت سفال ایران است هنر مینا کاری را با پیشه سفالگری خود در هم آمیخته و هنر نویی را بوجود آورده اند.

به گزارش ایران بزرگ، از جمله هنر های دستی ایرانیان در گذشته های دور، تزئین و کنده کاری روی فلزات است.

در کتاب “بررسی هنر ایران” نوشته پروفسور ارثراپهام پوپ درباره ی هنر میناکاری چنین آمده است: “مینا کاری هنر درخشان آتش و خاک است، با رنگ های پخته و درخشان که سابقه آن به۱۵۰۰ سال پیش از میلاد می رسد و ظهور آن بر روی فلز در طول سده ی ششم تا چهارم پیش از میلاد و پس از سال ۵۰۰ پیش از میلاد مشاهده می شود. هنر میناکاری در ایران بیش از نقاط دیگر تجلی داشته و یکی از نمونه های قدیمی آن  درعهد صفویه توسط شاردن جهانگرد فرانسه ذکر شده است که مشتمل بر طرحی از پرندگان و حیوانات بر زمینه گل و بته به رنگ آبی کم رنگ و سبز و زرد و قرمز است”.

قدیمیترین نمونه های یافت شده ی مینا کاری، نشان دهنده ی این ادعا ست که مینا کاری نیز مانند بسیاری از هنر های دیگر برای اولین بار در ایران پیدا شده و از ایران به سایر کشورها راه یافته است. نمونه ی بازو بند طلا با تزئینات مینا از دوران هخامنشی به جا مانده که هم اکنون در موزه ی ویکتوریا آلبرت لندن نگهداری می شود.

هنر میناکاری را می توان یکی از اختراعات خلاقه ی بشر دانست؛ زیرا این هنر شامل فعل و انفعال های پیچیده ای است که به هم ربط داده می شوند. از یک سوی عوامل ساده ای از قبیل سیلیکوم، مینیوم و پتاسیم و از سوی دیگر سنگ قیمتی که ترکیب آنها مینا را به وجود می آورد. از این رو این یک هنر آزمایشگاهی است و در حقیقت ماده ای است از ترکیب اکسیدهای فلزات که بر اثر حرارت، رنگ های مورد نظر را به دست می دهد، در اختلاط با نمک به دست می آید. در این عمل  رنگ ها با درجه حرارت و طول زمان حرارت ارتباط زیاد پیدا می کند.

بنابراین برای دسترسی به این پدیده هنری زیبا باید آتش و حرارت به دقت مراقبت و مهار شود. مینا که طبعاً شفاف است، شفافیت بیشتر خود را از اکسید قلع به دست می آورد که  ترکیبات آن از زمان های قدیم تا به امروز ثابت و بدون تغییر مانده است.

درگذشته که میناکاری رواج اندکی داشت، رنگ هایی که به کار می رفت، مانند رنگ هایی که در صنعت قلمکاری به کار می بردند، گیاهی یا معدنی بوده ولی اکنون برای نقاشی ظروف و اشیاء مینایی از رنگ هایی شیمیایی استفاده می شود.

هنر مینا کاری روی سفال در لالجین قدمت کمی دارد و توسط “مهدی خشوعی” ابداع گردیده است. در سال های اخیر، چندین تن از هنرمندان لالجین نفر این هنر زیبا را آموخته اند و هم اکنون به ساخت این گونه سفال مشغول هستند.

هادی چراغی، مدیر فروشگاه سفال خلیج فارس در لالجین نیز از جمله این هنرمندان جوان است که بیش از دو سال است که به انجام میناکاری بر روی سفال همت گماشته است.

وی درباره روش ساخت این گونه سفال به ایران بزرگ می گوید: “ابتدا سفال پخته شده را با یک سمباده صاف می کنیم، سپس آن را با پارچه ای که به آب آغشته شده پاک میک نیم تا از گرد و خاک رو ی سفال چیزی باقی نماند.”

وی افزود: “پس از تمیزکاری، با مداد طرح از قبل آماده شده را روی سفال طراحی می کنیم که خود چند ساعتی طول می کشد. با یک نوع ماده روغنی سیاه رنگ که متشکل از چند نوع مواد لعابی و روغن های خاص می باشد دوباره روی کاری که با مداد طراحی شده است را پررنگ می کنیم، این ماده، برای اصلی ترین بخش کار استفاده می گردد. این ماده اجازه نمی دهد که رنگ ها با هم ترکیب شوند. درواقع این ماده سیاه رنگ با رنگ های دیگر همانند قطب های موافق آهن ربا عمل می کنند یعنی رنگ ها از از این ماده فرار می کنند.

چراغی در ادامه گفت: “در مرحله بعد طرح هایی که کشیده شده است را با رنگ و لعاب پر می کنیم. پس از این مرحله، سفال آماده شده را داخل کوره پخت قرار می دهیم و تا ۹۵۰ درجه سانتی گراد به آن حرارت می دهیم. ۲۴ ساعت پس از پخت و خنک شدن کار آماده می باشد.”

گفتنی است؛ لالجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان بوده و به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده‌است. لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می‌رود.

هشتاد درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشهٔ سفالگری، سرامیک‌کاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال دارند. محصولات هنرمندان لالجین علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می‌شود. سفالینه‌های ساخت لالجین بسیار متنوع است و انواع ظروف تزئینی و مصرفی را شامل می‌گردد.

منبع : http://sofale7rang.ir